Tobias sa narodil nečakane v 32 tt. Ako každí rodičia sme sa veľmi tešili na naše prvé vytúžené dieťatko. Ani vo sne nás nenapadlo, že sa všetko môže skomplikovať a Tobias sa narodí predčasne. Sám ešte nevedel dýchať, preto bol hneď uložený do inkubátora. Nikdy nezabudneme na obraz z inkubátora – malé telíčko plné hadičiek. Po čase začal sám dýchať a po 5 týždňoch mohol Tobias konečne opustiť nemocnicu. Nikto nám ale nepovedal, že by sme s ním mali cvičiť. Odchádzali sme s tým, že máme relatívne zdravé dieťa.

Až v troch mesiacoch na neurologickej kontrole nám bolo povedané, že Tobias pár dní po pôrode dostal krvácanie do mozgu a že sme s ním mali od narodenia cvičiť Vojtovu metódu. Vtedy sa nám zrútil svet. Naše dieťa o ktorom sme si mysleli, že je zdravé zrazu má byť hendikepovane. Kto prežil ten strach o dieťa tak to určite pochopí.

Odvtedy s ním každý deň cvičíme. Od 8.mesiaca sme s ním chodili každé dva týždne na rehabilitáciu do Olomouca kde je centrum Vojtovej metódy. Až tam nám na rovinu povedali, že Tobias má DMO - spasticku diparezu.

Pretože chceme Tobiasovi dať všetko čo potrebuje, neustále hľadáme možnosti a spôsoby aby sme ho posunuli o krok ďalej, aby v budúcnosti sme si nevyčítali, že sme urobili pre neho a jeho zdravotný stav málo.

Tobias má momentálne 17 rokov a absolvoval už:

- 17. rehabilitačných pobytov v ADELI Medical Center v Piešťanoch - zdravotná poisťovňa neuhrádza

- 8. rehabilitácii s Centre Svetielko v Prešove - zdravotná poisťovňa neuhrádza

- 2. operácie Ulzibat v Kladne (CZ) - zdravotná poisťovňa neuhrádza

- a samozrejme mnoho iných a častých rehabilitácii ktoré zdravotná poisťovňa neuhrádza

- každodenne doma cvičí s rôznymi rehabilitačnými pomôckami, ktoré bolo potrebné nakúpiť, avšak zdravotná poisťovňa to neuhrádza.

To všetko je veľmi náročné na financie. Je jedno či ste riaditeľ, manager, živnostník, učiteľ, robotník, kuchár a podobne. Financovať také rehabilitácie si z rodinného rozpočtu môže dovoliť len málokto. Avšak, je tu jedná možnosť ako to aspoň čiastočne môžete zvládnuť. A to je mať okolo seba veľmi veľa úžasných a dobrých ľudí ktorý sú ochotní Tobiasovi pomôcť tak psychicky, ako aj finančne a to darovanim svojich 2% z dane. 

Preto sme založili občianske združenie 4U, aby sme takýmto spôsobom vedeli Tobiasovi zabezpečiť všetko čo je potrebné na zlepšenie jeho zdravotného stavu.
Týmto sa aj chceme veľmi pekne poďakovať všetkým známym, ale aj neznámym, ktorý doposiaľ darovali svoje 2% Tobiasovi. 
To čo všetko už dokáže, je hlavne aj VAŠA zásluha, pretože bez Vás by to nebolo možné všetko absolvovať a zabezpečiť.

Na koniec ešte pridám jeden citát môjho dobrého priateľa Mareka:

" 2% - je výborná a efektívna príležitosť pomoci druhým, bez toho aby ste z peňaženky vyťahovali drobné..."

Ďakujeme  :)